Відомо, що слово - то, не є горобець, а тому, «зловити» те, що «вилітає» з наших уст неможливо.
Jobs.ua запевняє, що контролювати все, що говоримо – взагалі, гарний смак, стосовно поведінки, але є в житті такі моменти, коли цей контроль, просто необхідний.
Візьміть, наприклад, побажання, доволі доречні у святковий зимовий період. Але, бажаючи що-небудь кому-небудь, нехай і від щирого серця, звертайте увагу на те, про що ви говорите.
Не секрет, що сьогодні, проблем працевлаштування, ще має своє місце на ринку праці країни, й тому багато наших знайомих та близьких людей, вкрай занепокоєні вирішуванням саме цього важливого питання.
Психологи наполягають, що намагаючись підтримати когось з них, ми можемо проти волі застосувати для цього, неоднозначний зворот мови, який, не тільки буде невірно зрозумілий адресатом, но може й вплинути негативно на його загальний психологічний стан.
Так, відомі, й часто щирі побажання, на кшталт «нарешті знайти себе та своє місце», «тримайся, друже» або «нехай тобі вже пощастить», у більшості випадків, підсвідомо сприймаються нашим слухачем, як певні демотиватори, спроможні загострити в людини почуття безвихіддя, занизити власну оцінку особистості, стати небажаним обґрунтуванням та фантомним доказом пристуності «карми невдахи».
Й, дійсно. Побажання «знайти себе» просто не може означати нічого, крім того, що ось до цього моменту, людина була «не на своєму місці», без п’яти хвилин –марно втрачала свій час. Це, насправді, доволі грубий вислів про життя людини, яким вона … живе.
А, побажати «триматися», за думкою психологів, одне й теж саме, що сказати тому, хто відчайдушно шукає вихід зі своєї ситуації, що того «виходу» немає, а бідоласі залишається сподіватися на Творця, Богів рок-н-ролу та далі за списком. Одним словом – триматися. Іноді краще не бажати нічого, ніж «підбадьорити» людину, чимось отаким.
Теж й з побажанням нарешті вловити свою вдачу. Наше дуже прогресивне сторіччя довело, що відсоток втручання «синього птаха» у позитивний епілог будь-якої справи, настільки малий, що бажати кому-небудь, сподіватися саме на «поцілунок долі» - це, як мінімум, лукавити.
То що ж тоді, взагалі можна казати і якими словами підтримати людину? А такими, які не стосуються тих самих моментів, що мають в її житті статус «невирішених». Якщо ви можете допомогти людині у її пошуках – краще допоможіть. Якщо ні, побажайте їй натхнення для скорішого завершення її справ, а ще - міцного здоров’я та гарного настрою.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?