Початок пандемії коронавірусу, який до невпізнання змінив сферу людських відносин і спілкування, зробив роботу фрілансера ще актуальнішою, ніж раніше. Але працювати вдома теж не так легко, як може видатися на перший погляд. Безліч відволікаючих факторів навколо – диван, телевізор та холодильник – та й сім’я вимагає чимало уваги. Як фрілансерам залишатися мотивованим на роботі, і встигати зробити все заплановане, і навіть більше? Разом з Jobs.ua спробуємо розібратися в цьому.
У всіх без винятку країнах людей приваблює фріланс через його очевидні плюси: гнучкий графік роботи, відсутність начальника-наглядача над головою, можливість самому обирати проєкти і працювати з любого куточка світу. А ще – багато вільного часу, можливість творчого самовираження, відпустка коли захочеш а не коли начальник сказав, не потрібно відпрошуватися по нагальній справі та виконувати незрозумілі плани.
Але й недоліки теж є, з яких виділимо нестабільний заробіток, постійний процес пошуку клієнтів, відсутність бонусів від замовників і брак «живого» спілкування. А якщо хочете влаштувати корпоратив, вам доведеться запросити друзів чи сусідів, або святкувати наодинці.
Чим відрізняється робота в офісі і на себе? Лише стабільністю. Фрілансеру платять за проєкти, і він не завжди знає, скільки «набіжить» за місяць, але якщо ми візьмемо до уваги витрачений час за місяць і зароблені гроші, то як фрілансер ви однозначно заробите більше, адже співвідношення проведеного за роботою часу буде суттєво відрізнятися. І ми підійшли до важливого моменту: як залишатися мотивованим в процесі роботи, щоб не розпорошувати увагу і ментальні зусилля на що завгодно, але тільки не на виконання робочих завдань?
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.