Майже 16 000 співробітників поліції не вийдуть на свої чергування, бо рівно стільки службовців Національна поліція «не добирає» за даними Jobs.ua.
Як повідомляють офіційні представники Нацполіції, при необхідній кількості особового складу у 116 100 осіб, з яких 8 700 співробітників припадає саме на столицю, по всій Україні, полісмени мають в наявності не більш ніж 100 000 коллег. А в Києві, ще залишено вільними близько 1 600 посад цієї служби.
За інформацією від самих «копів», цей «тягар відповідальності» можуть витримати далеко не всі, хто намагається почати служити у Національній поліції, й тому недобір – це вже звичне тут явище. Насправді тішить той факт, що ще минулого року, такий недобір до лав Нацполіції складав 23 700 осіб, й зараз вже можна бачити суттєві зміни на краще.
Але, поки одне питання точно залишається відкритим. Треба «закривати існуючі 13,6% недобора», й тому Національна поліція запрошує усіх небайдужих та бажаючих спробувати себе у справі «служити та захищати».
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.