Як ви вже здогадалися, на титульній світлині зображено кота програміста. Як бачите, навіть кіт програміста позіхає, дивлячись на нескінченні рядки коду, які «накодив» його власник. Гаразд, жарти жартами, а портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує обговорити таку важливу тему, як проблема вигорання ІТ-спеціалістів і як їй протидіяти.
Згідно статистики, більшість людей так чи інакше зіткнуться з професійним вигоранням. Це дуже неприємна проблема, і від неї не застрахований ніхто. Помиляються ті, хто думають, що програмістав в цьому плані казково пощастило. Мовляв, сидиш собі в комфортному офісі чи працюєш собі віддалено, і кожного дня видаєш на ура сотні і тисячі рядочків коду. Це так, якщо робота просувається творчо і натхненно. А якщо ні? Якщо немає настрою писати код, і одна думка про редактор коду і нескінченні рядочки тегів HTML та опису їхніх властивостей в CSS викликають рвотний рефлекс (це якщо ми про фронтент-девелоперів говоримо)? Як тоді давати раду з вигоранням ІТ-спеціалістам?
Пропонуємо розібратися в цьому питанні.
Варто згадати саме за професійне вигорання в розробників, чому воно виникає. Досить часто це причина надмірного перепрацювання і захоплення своєю професією. Коли людина бачить, що їй подобається писати код, подобається робити «магію» з нуля, вона захоплюється цією справою, і реально кодить понад міру. А що багато – це не надто добре, чи не так? Ось так воно й відбувається в кінці-кінців – людина сама себе виснажує, і одна лиш думка про кодування чи нові проекти викликає в неї відчуження, а не бажання покинути все і засісти за вивчення проекту і написання коду.
Тому перший ворог розробника – його надмірне бажання перепрацьовувати. Звісно, можна спробувати, але всіх грошей на світі ніколи не заробиш. Як і всіх проектів не переробиш.
Частіше вигорають ті працівники, які є за своєю природою, характером більш відповідальними людьми. Так, простіше у всіх відношеннях живеться людям-халтурщикам, які «тяп-ляп – і готово!». Тому якщо ви гіпервідповідальна людина, почитайте книги з практики стоїцизму (така давня грецька філософія, як жити легко і не брати все підряд до свого серця), або дзен-будизму – щоб не втрачати продуктивності та концентрації, працюючи і живучи в більш розслабленому темпі. Звісно, в хорошому значення цього слова.
Ще один важливий фактор, який може призвести до значного стресу і, як його наслідок, до вигорання – це відсутність фінансових заощаджень. Без фінансової подушки, без відкладених коштів людина відчуває тривогу та переживання за майбутнє, тому не забувайте, що цей пункт можна нейтралізувати тільки в один спосіб – мати фінансові та інші активи (нерухомість, цінні речі і цінні папери і т.д.).
Вигорання – це серйозна проблема, її не варто ігнорувати. Якщо відчуваєте в собі симптоми вигорання, беріть відпустку на 1-2 тижні, а якщо проблема сильно запущена – то на 3-4 тижні мінімум. Звичайно, це не означає, що в цей час ви просто відлежуватиметесь на дивані (хоча такий варіант теж прийнятний, якщо людина відчуває, що їй потрібно саме це). Найкраще, звісно – змінити вид діяльності на цей час, взагалі забути за програмування.
А після кількох тижнів відпустки самі побачите, як повернеться бажання кодити і програмувати.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.