Засновнику Alibaba Group і одному з найбагатших людей світу виповнилося 57 років. Цей чоловік може багато розповісти про злети і падіння, і поділитися своїми міркуваннями, як досягати успіху в наміченій справі. Мільярдер переконаний, що в своїй бідності потрібно звинувати найперше себе, а лиш потім – увесь світ. Jobs.ua спробували уявити промову іменинника на своєму власному дні народження, якби гості попросили його виступити перед ними.
– Дорогі гості! Ви попросили сказати кілька слів про успіх, про ціль і мету в житті, про багатство і бідність… що ж, я скажу декілька слів, адже гостям відмовляти не можна…
(в залі лунає покашлювання гостей, поки іменинник збирається з думками).
– Усі ви знаєте мою історію. Я був бідним вчителем англійської мови, і в 35 років ризикнув… і зрештою став найбагатшою людиною Китаю. Ризикніть так і ви, можливо, вам теж вдасться.
(в залі лунає приглушений сміх – жартує сам Джек Ма!)
– Гаразд, поговоримо про силу волі і мотивацію. Те, що рухало мене вперед, коли зароджувалась моя компанія – це навіть не впевненість в своїй ідеї. Це було дещо інше відчуття. Попри несприйняття моїх ідей і переконань близькими мені людьми, я був переконаний в тому, що незалежно від результату я здобуду безцінний досвід. І це вже перемога, навіть якщо результат виявився б незадовільним. Але він виявився прибутковим. Прибутковим на мільярди доларів…
(в залі знову лунає сміх, бо Джек Ма, здається, в ударі.)
– Але створити в голові ідеальну картинку ваших мрій і планів, і мріяти про це вечорами – цього недостатньо. Потрібно діяти, проявляти амбіції, бо майбутнє кожної людини визначається силою її амбіцій. Якщо дуже захочете – реалізуєте свої найсміливіші мрії. Погоджуєтесь?..
(серед гостей лунають схвальні вигуки.)
– Багато людей, які перебувають в скруті, в бідності – не мають амбіцій. Вони не мають тієї жадібності до справи, яку повинні були б мати, зважаючи на їхні грандіозні мрії, і на становище. Тому я побажав би їм сміливості – сміливості, щоб перебороти свого внутрішнього боягуза і зробити нарешті те, чого ви раніше не робили. Вийти із зони комфорту, але зробити це з розумом, не зопалу. Той, хто має амбіції, може побороти будь-які труднощі на своєму шляху. Той, хто має амбіції – швидше і старанніше вчиться, швидше досягає намічених цілей. Повірте, я знаю, що кажу…
(«Віримо!», гукає хтось із гостей.)
– Життя буває безжальним до нас. Воно може переламати найсильнішого через коліно. Але ніколи не здавайтеся і не чекайте поблажок від інших людей. Дійте. Пам’ятайте, що очікування – це марнування часу. Тому нехай ваше життя не пройде в очікуваннях, а в натхненній і продуктивній діяльності. Бажаю всім успіху!»
Складно сказати, в які саме слова оформив би свої думки Джек Ма, виступаючи перед гостями, але думки, висловлені вище, взяті із його реальних промов. І таким людям є що сказати, погодьтеся, адже подібні історії успіху вражають, бо піднятися самотужки до найвищих вершин – це таки дійсно заслуговує на повагу. І нехай Джек Ма народився в країні із зовсім іншим менталітетом, його слова і поради актуальні для людей усього світу.
Дійте!
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.