Яка кількість компаній продовжує працювати в Україні в умовах війни, які зарплати виплачують та які виклики повинні щодня долати власники компаній? Про ці та інші речі портал Jobs.ua дізнавався з американського дослідження, проведеного Американською торговельною палатою в Україні серед компаній-членів Палати.
За інформацією проведеного дослідження, майже третина українських компаній продовжують повноцінно функціонувати після пів року російсько-української війни. Чверть компаній поки що функціонують частково.
Опитування показують, що 96% компаній продовжать вести бізнес і в наступному році. Не визначилися тільки 4% компаній, яке рішення прийняти надалі. Якщо ж говорити про виплату зарплат, 83% компаній не мають проблем із виплатою коштів своїм працівникам, 16% компаній були змушені скоротити заробітну плату. І зовсім невелика кількість – всього лиш 1% – не виплачують з/п взагалі.
А тепер про виклики. В опитуванні попросили бізнес-спільноту назвати найбільші труднощі, з якими вони вимушено зіткнулися за останні 6 міс. Якщо говорити про топ-5 найбільших викликів, то вони доволі очікувані:
П’ята частина опитаної бізнес-спільноти зазначила про ушкодження своїх заводів, фабрик, виробничих потужностей (склади, офіси). Причому майже половина (48%) з цих об’єктів зазнали незначних пошкоджень, а 52% – невиправних ушкоджень. Активи 6% компаній, які взяли участь в опитуванні, перебувають під окупацією, а 69% компаній-членів Палати виявилися «щасливчиками», не зазнавши жодних ушкоджень з початку повномасштабного вторгнення.
Очікування від влади цілком прогнозовані. Топ-3 очікувань у великого бізнесу від очільників держави наступні:
Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні, вважає результати опитування позитивним сигналом для нашої країни. Про це свідчить хоча б той факт, що 96% опитаних компаній продовжать свою діяльність в Україні і в 2023 році.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?