Новий проект розпорядження Нацкомфінпослуг моє суттєві зміни у частині професійних вимог щодо посад керівників та головних бухгалтерів фінансових організацій. Про це дізнавався Jobs.ua.
Наразі, керівником, головбухом або власником суттєвої участі у фінансовій установі не може стати особа, яка до цього упродовж півроку займала аналогічну посаду та мала проблеми з анулюванням або відкликанням усіх ліцензій. Ця норма буде використовуватися впродовж 5 років з моменту прийняття такого рішення регулятором.
Крім того, на ці та аналогічні посади не можна обирати осіб, які буди відсторонені від керівництва фінустановою, після встановлення тимчасовою адміністрацією фактів порушення установою законів та нормативно-правових актів, що регулюють діяльність на ринку фінансових послуг.
Згідно за проектом, подібні норми розповсюджуються на головних бухгалтерів та керівників кредитних спілок, ломбардів, страхових компаній та інших фінансових установ. На такі організації, як банки та компанії-учасники фондового ринку, дана норма поширюватися не буде.
Нове положення має ще де-які вимоги для керівників у цих напрямках діяльності, серед яких такі, як наявність вищої освіти ступеня не нижче магістра та проходження курсів підвищення кваліфікації. Також треба мати загальний трудовий стаж не менш ніж 5 років, серед яких, хоча б один рік, необхідно обіймати керівну посаду на ринку фінансових послуг.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.