Прокрастинація – найлютіший ворог зайнятої людини. Це вона винна в повільному виконанні роботи, навіть дуже важливої. І це прокрастинація призводить до того, що замість вирішення основних завдань, ми сидимо в соцмережах або розглядаємо картинки в інтернеті. Знайомий стан, чи не так? Виявляється, йому є наукове пояснення, і навіть розроблено заходи боротьби з ним. Вірніше, підібрані кілька правил, які допомагають не відволікатися в робочий час на сторонні завдання. Готові? Тоді кидаємося у бій... з прокрастинацією.
Прокрастинація – це поняття з психології. Ним позначають постійне відкладання важливих справ на потім. Це можуть бути як робочі завдання, так і похід до стоматолога, поїздка в гіпермаркет або приготування складної страви.
Відволікатися можна на що завгодно і в будь-який період часу – від декількох хвилин до тижнів, залежно від глобальності справи, яку потрібно вирішити.
Чому воно так часто зустрічається в повсякденному житті? Вчені прийшли до висновку, що це явище в наш час викликане здебільшого доступністю великої кількості цікавинок: соцмереж, мобільних програм, різноманітної інформації.
Саме так це явище сприймає наш мозок. Адже це він дає команду відволікатися від важливих справ. Різні його ділянки контролюють емоції людини і когнітивну діяльність. А за роботу центру задоволень відповідає давніша система – лімбічна. Планування і увагу, так само, як і когнітивну діяльність, контролює префронтальна кора головного мозку. І коли людині доводиться зіткнутися з рішенням складного або неприємного завдання, лімбічна система виражає протест, вимагаючи приємних емоцій.
Цікаво! Якщо в «суперечці» гору бере префронтальна кора, то ми виконуємо ті самі складні завдання, навіть «через не хочу». А коли «перемагає» лімбічна система, – привіт, прокрастинаціє! Замість вирішення важливих питань, ми дивимося картинки з котиками або гортаємо стрічку в соцмережах.
Доволі просте і цікаве пояснення цьому стану дав блогер і за сумісництвом прокрастинатор зі стажем – Тім Урбан. На одній конференції він запропонував ідею порівняння мозку двох людей: організованої персони і того, хто вічно відволікається на сторонні справи. Тім змалював це так: в сірій речовині є «штурвал», який визначає, на чому зосереджена увага. Так от, у організованих людей ним управляє серйозний і холоднокровний дорослий. А у мозку прокрастинатора його вічно відволікає маленька мавпочка, якій хочеться розваг. І вона «існує» до тих пір, поки не настає дедлайн. Лише перед годиною Х прокрастинатор нарешті береться за роботу.
Порівняння, звичайно, умовне. Але саме через такий простий приклад, можна визначити, як влаштована робота мозку у тої чи іншої людини по відношенню до неприємних завдань. Чи можна виховати в собі організованість і навчитися «проганяти мавпочку»? Так. Навіть розроблені спеціальні правила, як боротися з прокрастинацією.
Відразу варто відзначити, що прокрастинація, незважаючи на порівняння з мавпочкою, це все-таки сигнал мозку. Тому важливо розібратися, що він хоче нам сказати: дійсно відволікає від неприємних завдань чи просто втомився і тому веде увагу вбік? Якщо другий варіант, тоді найбільш ефективним методом усунення прокрастинації буде відпочинок. Дайте мозку перезавантажитися, і в бій – вирішувати завдання і вершити справи.
А ось якщо прокрастинація дійсно є, тоді слід зайнятися вихованням власної організованості. Існують 12 універсальних порад і правил, які в цьому допоможуть:
Втім, не варто засмучуватися, якщо відразу не вдалося «прогнати мавпочку». Іноді навіть час, проведений у прокрастинації, можна використовувати з вигодою. Наприклад, відволікаючись від основної задачі, можна виконати якусь іншу справу, менш значущу (наприклад, розсортирувати нарешті свою пошту). Так ви і прокрастинуєте, і виконаєте дрібне завдання, на яке зазвичай немає часу або воно забувається в повсякденних клопотах.
Прояви дискримінації на співбесідах зазвичай не вибиваються зі стандартного кола питань. Хоча іноді HR-спеціалісти можуть і здивувати. Сьогодні з’ясовуємо, як відповідати кандидату в подібних ситуаціях.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.