Продовжуємо тему, розпочату в першій статті. А саме – як людям з ОКР і біполярним синдромом (БАР) зберігати продуктивність в ці важкі часи.
Мається на увазі, навчіться розпізнавати фази загострення хвороби, коли ви стаєте більш тривожними, порушується сон і життєвий ритм. Навчившись розпізнавати такі несприятливі дні, намагайтеся переносити важливі справи бодай на декілька днів вперед, а краще – на тиждень. Так ви убезпечите себе від втрати мотивації, коли працюєте над чимось важливим, або ж від халтурного виконання дійсно важливих проєктів.
Що робити, якщо неможливо перенести важливі робочі завдання? Якщо це неможливо зробити з певних причин, додавайте собі сил думками про те, що після важкого робочого дня дозволите собі добре відпочити, покиснути в гарячій ванні, потішити себе смачною їжею. Втім, ви краще знаєте, як потішити себе, тому в такі дні приділіть цьому питанню посилену увагу.
Якщо поглянемо на письменників та письменниць, які добру частину життя промучилися з різними психічними розладами – Фіцджеральд, Хемінгуей, Вірджинія Вулф та Сильвія Платт, які, як і Хемінгуей, наклали на себе руки – та й багато інших відомих письменників, усі вони страждали від нападів депресій, які загострювалися в періоди життєвих криз. А життєва криза для людей з ментальними розладами – це потужний тригер, який призводить до загострення ментальних проблем. І якщо в людини – початкові стадіх ОКР чи БАРу, в умовах гострої життєвої кризи вони легко перетікають в середню, а то і важку, стадію.
І багатьох людей рятують декілька речей, і їх можна перерахувати на пальцях:
Але з-поміж усіх рятівних засобів ми не просто так виділили саме арт-терапію. Творчість дійсно творить дива, і ви можете переконатися на власному досвіді. І комплексувати не потрібно, якщо не вмієте гарно складати слова в речення чи тримати правильно пензлі. Не вмієте малювати? Малюйте щось безглузде, ті ж самі закарлючки – що душі завгодно, адже крім вас їх ніхто не побачить;
Пишіть безглузді історії та коротесенькі оповіданнячка, придумуйте все що завгодно – імена, ситуації, гумор і мову персонажів; не соромтеся і дозвольте собі як слід «відірватися», адже ніхто ваших історій не прочитає. Звісно, якщо ви самі не виявите бажання показати їх друзям чи близькій людині,
Навчіться ліпити з пластиліну та глини кумедні фігурки. Навчіться мистецтву орігамі чи іншому японському мистецтву – бонсай, каліграфія чи дослідження історії традиційного японського театру кабукі. Словом, ні в чому собі не відмовляйте! В цьому й полягає справжня радість творчості і її цілющі терапевтичні властивості для людей з ОКР та БАРом.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?