Ефективний трудовий процес неможливий без повноцінного відпочинку. Це необхідно фізіологічно і передбачено на рівні законодавства, в Трудовому кодексі (вихідні дні, відпустка). Динамічний темп життя, необхідність виконати максимум завдань за мінімальний період створюють велике навантаження, щільний робочий графік, психологічну залежність, що не дозволяє в повній мірі відпочити, навіть коли для цього з’являється вільний час. Навчитись правильно релаксувати не менш важливо, ніж плідно працювати. Це дозволить мобілізувати фізичні, інтелектуальні сили, нормалізувати емоційний стан і створити оптимальні умови для повернення до робочого графіку.
Більшість людей проводять на роботі левову частку часу, крім того, багато хто шукає додатковий заробіток навіть на вихідних. Відпустку також часто позиціонують як можливість додатковий час попрацювати в іншому місці, збільшивши місячний прибуток. Це неправильний підхід, який стає причиною емоційного, фізичного виснаження, втрати інтересу до професійної діяльності, розвитку хвороб, депресій, що знижує продуктивність праці, перспективи кар’єрного зростання, погіршує стосунки в родині, з друзями.
Дослідники виділяють 4 базові елементи повноцінного відпочинку, відновлення сил:
Для відновлення ресурсів організму після тривалого періоду напруження рекомендують відпочивати не менше 3–4 тижнів. Але цей показник дуже індивідуальний, залежить від темпераменту, фізіологічних особливостей людини.
Психологи помітили, що для багатьох відпустка замість бажаного відпочинку стає випробуванням – активізується відчуття провини, з’являється нав’язливе бажання взяти додаткову роботу додому, часто стартують не продумані проекти. Іноді відпочинок не приносить задоволення через нераціональне планування, невиправдані витрати часу.
Корисні правила відпочинку:
Щоб насправді відчути відпустку на смак, не варто поринати в буденні справи, шукати додатковий заробіток – хороший релакс мобілізує сили для ефективної роботи, і в подальшому все вийде наздогнати. Відволіктись від буденності допоможуть такі приклади відновлення ресурсів:
Організувати хороший відпочинок не менш складно, ніж серйозну ділову зустріч чи поїздку. Незважаючи на зовнішні чинники, які впливають на якість відпустки, в основному її успішність залежить від нашої активності і творчості.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?