У попередніх статтях портал з працевлаштування Jobs.ua розповів своїм читачам про те, які якості потрібно розвивати, щоб стати програмістом, – та які поради варто вислухати програмістам-початківцям. В цій статті пропонуємо вам звернути увагу на поради, як правильно ІТ-фахівцю підготуватися до технічної співбесіди.
На відміну від інших типів співбесід, на цій співбесіді, як зрозуміло вже з її назви, будуть цікавитися технічними аспектами ваших навичок. Поради, викладені нижче, чудово підійдуть як Frontend-розробникам, так і Software engineer.
Будьте готові до того, що на технічних співбесідах вас зазвичай запитають наступне:
Зазвичай алгоритм наступний: на початку співбесіди питання ставляться легші, а потім рекрутер поступово переходить до складніших питань. Якщо так сталося, що на певне питання ви не знаєте відповіді, не поспішайте відповідати «Ні». Не мовчіть, роздумуйте вголос – з великою долею ймовірності вас підведуть до правильної відповіді. Або ж запитають про те саме, тільки по-іншому сформулюють питання.
Закцентуємо увагу на важливому моменті: якщо не знаєте відповіді на питання, все одно не мовчіть. Рекрутеру буде цікаво почути хід ваших думок. Не забувайте також, що якщо ви впевнені у своїй відповіді, не поспішайте одразу відступати. Річ у тому, що співрозмовник теж може помилятися (або вас спеціально хочуть заплутати). Будьте уважні і пам’ятайте про це.
Знаєте хоча б базові алгоритми? Чудово. Це основа різних напрямків у програмуванні, тому компанії часто вимагають розуміння цих базових основ. Можливо, вас навіть попросять написати фрагмент коду, тому краще підготуйтесь зарання.
Як зрозуміло із заголовку, вас можуть попросити написати шматочок коду прямо на співбесіді. Наприклад, написати фрагмент коду, який вирішуватиме певне завдання, або ж знайти баги в пропонованому фрагменті коду. Вас можуть попросити прокоментувати, чому ви обрали саме таке рішення.
Ресурси, які можуть використати для «live coding»:
Звичайно, не забувайте дотримуватися усіх інших порад: прийдіть на співбесіду завчасно, концентруйтеся перед співбесідою не на своєму власному хвилюванні, а на пригадуванні та проговорюванні подумки ключових аспектів певної технології тощо. Це потрібно для того, щоб ви зменшили рівень хвилювання, думаючи про щось важливе. Це правильним чином «заряджає» на співбесіду. Так ви будете виглядати значно впевненішими в своїх силах.
Такі моменти, будьте певні, одразу кидаються в очі.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.