З початку повномасштабної війни 70% українців почуваються стурбовано та занепокоєно. При чому серед загальних причин фігурують: фінансові труднощі, соціально-політична ситуація в країні, власне здоров’я, безробіття, робочі проблеми та питання, нестабільність курсу, сімейні справи та стосунки, стан здоров’я близьких та багато іншого. Майже кожний українець хоч раз за воєнний період відчував занепокоєння з цих причин. Цей стан значно вибиває з колії спокійного життя та роботи. Якщо ви постійно відволікається на перевірку новин та турботу про близьких, то скоріше за все ви перебуваєте постійно в напрузі, пониженій концентрації уваги, нервозності. Найкращим способом вирішити цей неспокійний емоційний стан - підвищити власну стресостійкість в умовах кризи.
На жаль, стрес - невіддільна частина життя кожної людини, але не обов’язково негативна. Звісно, вона примушує тіло відчувати негативні емоції, втому, проте дає можливість розуміти, що з тілом та психологічним станом щось не так, дозволяє швидше і терміново приймати рішення в житті й діяти в складних обставинах. А це значить, що саме ця функція дає змогу організму вижити. Якщо стрес вчасно не зняти, то він переростає в хронічні захворювання, що іноді приносять неймовірної шкоди в повсякденному житті. Дуже часто стрес є причиною розповсюджених захворювань: серцево-судинних проблем, депресії, підвищеному артеріальному тиску, цукровому діабету. Лікарі стверджують, що єдиний вихід впоратись зі стресом: постійно підвищувати власний поріг сприйняття стресу та власного відношення до вимог, які нам виставляє життя чи роботодавець. Тож іншими словами, слід розвивати стресостійкість, комплекс особистісних якостей, що дозволяють переносити навантаження без особливих шкідливих наслідків для власного здоров'я, оточуючих та своєї професійної діяльності.
Перш ніж працювати над розвитком стресостійкості, необхідно визначити наскільки ви стресостійкі. Визначити це можна за допомогою спеціальних методів:
Опитувальники. З їх допомогою можна отримати дані зі слів випробовуваного. Завдання в опитуваннях подано у вигляді запитань та тверджень без правильних відповідей.
Спостереження. Самоспостереження чи спостереження керівника, менеджера з персоналу за особою, яка на їх думку вимагає виявлення рівня стресостійкості.
Бесіда. Застосовується для збирання первинних даних за допомогою вербальної комунікації. З її допомогою можна визначити рівень протистояння стресу, мотиви, стійкі схильності опитуваного.
Так часто трапляється, що, попадаючи в складні обставини, нам важко одразу виявити, що ми в стані стресу. Ще складніше помітити невротичні стресові стани у близьких чи колег. Тому підібрали для вас п’ять робочих ефективних способів, як подбати про себе чи близьких під час стресу.
Визначитись із власними факторами стресу
Кожен із нас реагує на стрес по-різному, тому визначити, що викликає стрес саме у вас – самостійна робота. У більшості випадків це досить очевидно: наприклад, складні особисті стосунки, нездорове робоче середовище чи проблеми зі здоров'ям. Іноді пошук причини може бути складнішим. У такому разі ви можете звернутися до коуча чи психотерапевта, щоб розібратися, що викликає стрес саме у вас.
Позитивно думайте та налаштовуйтесь психологічно
Positive thinking грає велику роль не тільки у світосприйнятті людини, але й повсякденному житті: роботі, налагодженні стосунків тощо. І це справді так, адже дуже часто саме завдяки негативним думкам ми накручуємо себе, погіршуємо власний психологічний стан, доводимо думками ситуацію до найгіршого фіналу. Вчіться забороняти мозку розкручувати певні ситуації, а частіше помічати, що саме зараз є.
Плануйте свій день та режим
Плануючи день, насамперед включайте у план пріоритетних завдань, які наближають нас до ваших цілей. Те, що важливо, можна виконати в цей день пізніше, перенести на інший день або взагалі викреслити зі свого списку. Ви також можете самі навантажувати чи розвантажувати власний день, контролюючі рівень стресу. Це також допоможе вам відчути контроль над власним життям, а значить власну підготовленість до будь-яких обставин.
Ведіть активний образ життя
Активний образ життя включає в себе і відпочинок, і рівень власної повсякденної активності. Все це позитивно впливає на гормональний та психологічний баланс, адже рівень серотоніну та ендорфіну значно підвищується. А значить ми можемо стверджувати про певну задоволеність життям та внутрішній баланс.
Будьте уважними до свого внутрішнього стану та стану близьких
Будьте більш уважними до власного фізичного, психологічного, емоційного стану та стану близьких, друзів, колег. Вмійте застосувати кілька практичних прийомів, щоб допомогти собі чи людині поруч. Ось декілька.
З цими порадами ви опануєте стрес і розвинете власну стресостійкість.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?