Навіть якщо ви думаєте, що наставник на робочому місці вам не потрібен… швидше за все, що він таки потрібен. Особливо для людей, які щойно влаштувалися на роботу чи перебувають на стадії пошуку. Чому потрібен, запитаєте ви? Давайте дізнаємося, як робота з менторами впливає на кар’єру.
Проведене в Сполучених Штатах опитування CNBC і SurveyMonkey ще в 2019-му році засвідчило, що менторство відіграє важливу роль в кар’єрному зростанні працівників. В процесі дослідження було опитано понад 8 тис. офісних працівників. І ось вам результати: виявилося, що дев’ять з десяти опитаних, в яких є наставники, задоволені своєю роботою. А більше половини опитаним працівникам подобається робоча атмосфера в офісі. Також для значної частини співробітників, які розпочинають роботу в новій компанії в супроводі ментора, краще платять, а їхній внесок в спільну справу більше цінується колегами. Для людей, які працюють – і починали працювати – без ментора, ці показники дещо нижчі.
Між цими поняттями багато спільного, але є й певні відмінності. Вчитель – вчить, тобто знайомить учнів з теоретичними знаннями, та ще допомагає розвинути елементарні навички. Володіти унікальним досвідом чи знаннями для цього не потрібно. Тренером називаємо фахівця, який допомагає «наростити м’язи» певному вмінню. Приміром, вам потрібно опанувати мистецтво тайм-менеджменту чи поглибити досвід ефективної комунікації – тоді вам до тренера. Коуч не так акцентує увагу на самих знаннях, як заохочує до саморозвитку. Надихнути на справу, на яку довгий час не могли наважитися – в такій ситуації звертаються саме до коуча.
І, нарешті, ментор, який поєднує в собі все найкраще, що можна взяти від коуча, тренера та вчителя. Це поняття було відомо людству завжди, тільки в стародавніх культурах вони називалися наставниками. І тисячу років тому, і сучасні ментори вдаються до принципу «Розкажу-Покажу-Зроблю» (Tell-Show-Do), що в результаті дає значний ефект. І якщо ментор вміє вдало поєднувати теорію з практикою, результат не змусить на себе чекати.
Тож ви працевлаштувалися в компанію, яка пропонує для ефективного онбордінгу особистого ментора – вважайте, вам пощастило. Додамо сюди власне бажання вчитися і розвиватися, і отримаємо чудовий старт для кар’єрного зростання і фінансового успіху в майбутньому.
Співробітники, які розпочинають кар’єру з ментором, швидше адаптуються до викликів і обов’язків на новому робочому місці. Це вигідно і їм, і компанії, з якого боку не поглянь: менше стресу і помилок, більше практичних результатів і нових ідей. З присутністю ментора такий працівник почуватиметься набагато впевненіше, він охочіше візьметься за складні завдання і наполегливіше працюватиме над собою. Звичайно, багато чого тут залежить від самої людини, наскільки вона мотивована зростати і розвиватися. Якщо у вас із цим гаразд, менторська підтримка і супровід на етапі онбордингу – це потужний стимул на кожен робочий день і успішніший старт для кар’єри.
Менторство – це вам не підручники та іспити, забудьте про них. Ментори – це про інше. Його завдання не в тому, щоб напихати голову працівника великою кількістю інформації, а потім виставляти йому оцінки. Ментор – це такий самий, як і ви, працівник. Просто в нього більше досвіду, і він може передати свій досвід вам у вигляді короткої добірки робочих лайфхаків. Наче навігатор на телефоні, ментор покаже найкоротший шлях до мети. Але для ефективності процесу потрібно залучення обох сторін. Проведемо аналогію з автоспортом, а саме з раллі: для успішного проходження траси знадобляться злагоджені дії штурмана і водія. Інакше на видатний результат не слід очікувати.
Що ментор, що його підопічний можуть отримати велику користь з обопільного обміну досвідом. Помилково вважати, що менторство впливає на кар’єру лише його підопічного. Ментор теж може чимало винести корисного для себе, спілкуючись з кожним своїм менті. Він може досліджувати різні підходи в навчанні, вивчати нові практики і витягувати з їхніх розмов корисні ідеї. Адже новачки перед «старожилами» команди можуть похвалитися свіжим баченням проблеми, що теж є цінним уроком для ментора. Не забуваємо, що навчаючи когось, навчається і той, хто навчає. Напрошуються висновки, що досвід менторства є цінним для обох сторін.
Ми говорили про позитивні сторони менторства, але задля об’єктивності зазначимо й про інший бік медалі. Трапляється таке, що ментор зі своїм підопічним не можуть порозумітися. А негативний досвід від менторства призводить до того, що в людей зникає бажання приміряти на себе роль ментора чи підопічного. Тоді виникає питання – що робити, якщо хочете зменшити негативний досвід від менторства у вашій компанії?
Якщо ментор і підопічний не можуть порозумітися між собою, можна спробувати декілька рішень: приміром, змінити ментора або перевести нового працівника в іншу команду, і призначити ментора вже з тієї команди. А щоб їхня співпраця склалася, підшукайте на роль ментора людину з принципово іншим підходом. І не тільки в робочих процесах, але в житті в цілому. Чи не найважливіша рекомендація тут – обирайте в якості менторів тих людей, про яких ви напевно знаєте, що вони володіють розвиненим емоційним інтелектом. Такі люди вміють швидко знайти «спільну» мову з іншою людиною. А спільна мова – це легка і приємна для обох сторін комунікація.
Нагадаємо, про важливість емоційного інтелекту ми писали в статті Що таке емоційний інтелект і як він допомагає в роботі.
Не забуваємо, що ментор – це така людина, яка зможе в делікатній формі донести важливі думки. Приміром, що вам потрібно підтягнути навички спілкування, попрацювати над своїм мовленням, впевненістю, вмінням подати себе і свої професійні якості майбутньому роботодавцю.
Тож із досвідченим ментором працівник прокачує не лише hard, а й soft скілли. М’які навички стануть у нагоді не лише в спілкуванні з колективом, але й на стадії пошуку роботи. Це допоможе краще збагнути, в якому напрямку хоче рухатися людина – бути в наймі чи розпочати власну справу. І які кроки для цього потрібно здійснити.
Для людей, які перебувають на стадії пошуку роботи, є кілька шляхів виходу із ситуації. Або самому шукати перспективну роботу, користуватися допомогою друзів, або підшукати кар’єрного консультанта, який допоможе визначитися з подальшими планами. Вирішувати це пошукачу, звісно, але давайте з’ясуємо, як послуги кар’єрного консультанта можуть йому допомогти.
Робота з кар’єрним консультантом допоможе підвищити власну самооцінку, впевненість у своїх силах. Після бесіди з досвідченим ментором пошукач зрозуміє, наскільки адекватними є його вимоги до роботи мрії, чи має він достатню кваліфікацію, щоб претендувати на високооплачувану роботу. Серед інших корисних послуг кар’єрного консультанта – перегляд та редагування резюме, розуміння того, як правильно проаналізувати ринок праці, на які вимоги звертати увагу, як уберегтися від шахраїв на ринку праці і так далі.
Безумовно, робота з кар’єрним консультантом допоможе прискорити пошук роботи, що є для багатьох людей критично важливим завданням.
На етапі пошуку роботи і працевлаштування наявність ментора може стати неабияким поштовхом у вашій кар’єрі. В окремих випадках менторинг передбачає залучення до онлайн-спільнот, які пропонують увазі пошукачів цікаві пропозиції від достойних компаній. Ось так несподівано для себе ви можете потрапити на стажування до перспективної компанії, де ваші знання та вміння будуть цінувати, а також підтримувати та всіляко сприяти подальшому розвитку кар’єри.
Спілкування з кар’єрним консультантом може відкрити вам додаткові напрями для професійного зростання. Досвідчений ментор не лише проаналізує ваші сильні сторони, а й допоможе підшукати варіанти зайнятості, які відповідатимуть вашим запитам. Приміром, вам потрібен гнучкий робочий графік чи неповна зайнятість, щоб приділяти час і сили іншим потребам. Всі ці моменти ви зможете проговорити з ментором в комфортній і доброзичливій атмосфері – без пресингу і дорікань, як це часто буває, коли говориш з близькими людьми на цю тему.
Серед інших переваг кар’єрного коучингу – кваліфіковані поради від досвідчених фахівців, налагодження корисних контактів і знайомств. Хтозна, можливо, серед інших менті ви знайдете саме ту людину, яка допоможе вам у кар’єрі, а ви – їй. Отак спільними зусиллями чимало людей прокладають собі шлях до мети.
Виділимо чотири складові, які формують міцний фундамент для взаємин ментора зі своїм підопічним. Це чесність, довіра, бажання бути корисним і ваша особиста зацікавленість. А щоб взаємодія з ментором склалася якнайкраще, проговоріть одразу, чого конкретно ви хочете домогтися і в які терміни. Не забуваємо, що в ментора крім вас є безліч робочих обов’язків, тому планування ваших зустрічей і формату спілкування допоможе і вам, і йому. Зрозуміло, що наступним кроком стане створення графіків зустрічей та дзвінків. Перед зустрічами готуйте список питань, які вас цікавлять. Не соромтеся того, якщо деякі питання видадуться вам дурними. Проявляйте наполегливість, нагадуйте ментору про фідбек (якщо він забуває це робити). Не бійтеся ставити провокативні питання чи навіть критикувати. Наставники теж люди, і теж можуть помилятися.
І, звичайно, відповідально поставтеся до виконання завдань. Це потрібно передусім вам, а не вашому ментору.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.