Ви коли-небудь замислювалися над цим питанням? Якщо ні, портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує з’ясувати, чому так відбувається.
Якщо фінансовий потік у житті бажає кращого, це викликає постійний стрес. Відтак, надмірний стрес погіршує функціонування сірої речовини в нашому мозку. Крім того, постійний стрес знижує нашу здатність приймати найбільш оптимальні і правильні рішення. Людина помиляється ще більше, і ще дужче заганяє себе у безвихідне становище.
Ще один важливий фактор, який негативно впливає на психіку людей з низьким доходом – відсутність якісного відпочинку. Маються на увазі регулярні поїздки в гори чи до моря, приміром, а до війни – в інші країни на гарні курорти. В людей з низьким доходом так не вийде, адже вони влітку намагаються підшукати додаткове джерело підробітку, щоб прогодувати сім’ю, а не витрачатися на повноцінну відпустку. Як результат, усвідомлення відсутності подібних радощів життя теж негативно відбивається на психіці. Чи можна говорити про якусь високу мотивацію до роботи в цьому випадку? Очевидно, що ні.
Людина, яка заробляє мало, свідомо чи несвідомо ізолює себе від багатших та успішніших друзів. Приміром, друзі запрошують в ресторан, щоб відзначити святкову подію. Зрозуміло, що відмовившись декілька разів від подібних пропозицій, цю людину перестануть запрошувати в свою компанію. Бо навіщо запрошувати того, хто раз за разом відмовляється? А потім стається так, що з цим другом і взагалі перестають спілкуватися, бо різниця в доходах рано чи пізно призведе до цього. І це теж додатковий стрес, який важко чимось перекрити.
Люди з невисоким рівнем доходу вимушені економити на всьому, в тому числі на харчуванні. А мозок потребує якісної їжі, щоб нормально працювати. Так, дешеві продукти не дадуть померти від голоду, але ж ми говоримо про те, як це впливає на нашу психіку. І цей вплив насправді колосальний, просто чимало людей не усвідомлюють цього.
Дуже складно в дорослому віці вирватися з цього зачарованого кола, якщо дитина народилася в сім’ї бідних батьків. Річ у тому, що в дітей із забезпечених сімей краще розвинена соціалізація. Та й можливості у здобутті престижної освіти теж впливатимуть на майбутній рівень доходів. Відтак – і на функціонування психіки. І якщо вірити дослідженням вчених з Університету Південної Каліфорнії, в дітей з бідних та багатих сімей по-різному розвиваються певні ділянки мозку. Так, у дітей багатих батьків краще розвинені області, що відповідають за деякі важливі навички: пам’ять, прийняття рішень, мову і читання.
На жаль, дуже складно подолати цю ситуацію. Обмеження, які накладаються низьким рівнем доходів, важко подолати самотужки. Тим паче, руйнівний рівень стресу веде до появи шкідливих звичок, які тільки погіршують ситуацію. Але можна принаймні перестати нещадно картати себе за це, адже не завжди в своїх проблемах винна сама людина.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.