Адепт «цифрового мінімалізму» Кел Ньюпорт пропагує ідею зосередженої праці. Він вважає, що цінність глибокого занурення в роботу значно зросла в нашому інформаційно неспокійному 21-му столітті. І він має рацію – всі ми полюбляємо відволіктися на несуттєве впродовж робочого дня. Як цьому запобігти, щоб працювати в рази ефективніше? Jobs.ua пропонує до вашої уваги «вижимку» з його бестселера «В роботу з головою».
Вміння зосередитися на роботі – це воістину метанавик 21-го століття. Коли всі інші перевіряють кожних півгодини соцмережі, ви в цей час добиваєтесь більш значущих результатів.
Як зазначає сам Ньюпорт: «Зсув в бік поверхневої праці, який відбувся в сучасному суспільстві – незалежно від того, вважаєте ви його злом чи благом – відкриває величезні економічні і персональні можливості для тих небагатьох, хто усвідомлює потенціал спротиву цьому тренду і обере глибину».
Важливо навчитися розділяти щоденний обсяг роботи на важливі фрагменти, над якими ви будете працювати по дві-три години, повністю занурюючись в робочий процес. Невеликий перепочинок, перекус і кілька фізичних вправ, щоб розігріти кров у тілі – і знову до роботи.
Спробуйте так попрацювати хоча б місяць – і ви побачите, яких фантастичних результатів можна досягнути!
Наш щоденний запас енергії – не безграничний, тому нею потрібно навчитися користуватися. Витрачаючи її впусту на рутину (перегляд новин, скролінг стрічки на фб чи інсті, перегляд відео в ТікТок чи на ютубі), ризикуємо виснажитись настільки, що не зможемо сконцентруватися на дійсно важливих задачах.
Звичайно, мозку потрібно давати відпочивати. Але варто притримуватися залізного принципу: коли працюєте – працюйте, коли відпочиваєте – відпочивайте.
Кел Ньюпорт рекомендує спершу вирішувати найскладніші завдання. Це як в тренажерному залі – спочатку виконуєте базові вправи, які є найважчими, а потім переходите до ізольованих вправ, бо втомлені м’язи наприкінці тренування не осилять ту вагу, з якою легкістю впораються на початку тренування.
Автор рекомендує вести облік годин, проведених в поглибленій роботі над цими завданнями. Поставити перед собою важливий результат – і прагнути до нього під час своїх сеансів зосередженої роботи.
Кел Ньюпорт радить не користуватися інтернетом попри заздалегідь обумовлені інтернет-сесії. Якщо перевищувати ліміт часу, проведеного в мережі, це значно знизить здатність ефективно концентруватися на поставлених задачах.
Коли наш розум звикає відволікатися в будь-який час, йому вже важко противитися цьому. І навіть коли виникне бажання сильно сконцентруватися на чомусь, це стане справжньою проблемою. Виховання самодисципліни потребує щоденної уваги, але й ваше вміння стовідсотково концентруватися на одному завданні вернеться вам сторицею.
Звичайно, ця книга і поради з неї не є якимось новітнім одкровенням. Але в одному місці зібрані найкорисніші поради, дотримання яких приведе вас до ваших мрій: хочете написати книгу, вивчити іноземну мову чи опанувати якусь з мов програмування? Вміння концентруватися допоможе в найкоротші терміни досягнути поставлених цілей, бо вершини підкоряються не лише сміливим і відважним, а й тим, хто вміє концентруватися на своїй роботі. І отримувати від неї задоволення.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.