Девід Черітон – не лише найбагатший викладач у світі. Він також знаменитий тим, що в далекому 1998-му році інвестував 100 тис. доларів в ще невідомий нікому стартап, який зараз знають усі без винятку люди на Землі – він інвестував у Google. З часом ця грошова інвестиція принесла йому понад 3 млрд. доларів! Jobs.ua підготували для вас коротку історію його успіху.
Професор Девід Черітон навіть після того, як став мільярдером, продовжує викладати у Стенфорді. Сфера його наукових інтересів – комп’ютерні технології. Саме тому на зламі тисячоліть до нього за порадою звернулися творці Google – Сергій Брін і Ларрі Пейдж. Девід Черітон допоміг і порадою, і грішми (сама порада стосувалася того, як знайти спосіб монетизації алгоритмів їхнього пошукового сервісу).
Таких, як він, стартапери називають бізнес-ангелами – це люди, які інвестують в компанії ще на стадії їхнього зародження. Це доволі ризиковане заняття, бо за статистикою 90% стартапів «помирають» по тій чи іншій причині. Тобто тільки кожна десята молода компанія досягає успіху. Тому бізнес-ангели значно ризикують своїми коштами, сподіваючись віднайти справжню перлину серед більшості невдалих проектів. Що ж, стенфордський професор знайшов свою зоряну перлину, виписавши засновникам Google їхній перший чек.
Девід Черітон зміг інвестувати в Google чималі кошти, бо вже володів певними статками. Він вкладав гроші в молоді компанії не вперше. А в 1995-му році спільно зі своїм аспірантом Енді Бехтольшаймом він заснував компанію Granite Systems, яка спеціалізувалась на розробці мережевих комутаторів. Через рік вони продали компанію за 220 млн. доларів (60% відійшло Енді Бехтольшайму, який теж, як і його напарник, виписав чек Бріну і Пейджу на 100 тис. доларів).
Девід Черітон є співзасновником ще двох компаній – Kealia та Arista, які теж займаються розробкою рішень для комп’ютерних мереж. Kealia, до слова, також була продана – цього разу за 120 млн. доларів. А в юності Девід, до речі, хотів стати музикантом. Ось такі іноді цікаві повороти долі.
Попри свої фантастичні статки як на простого американського професора, Девід Черітон живе доволі скромно. Він уникає дорогих автомобілів та будинків, не кажучи вже про яхти (хоча може придбати будь-яку). Він навіть не має свого акаунту на фейсбуці та твіттері, а це величезна рідкість навіть для Кремнієвої долини, де він живе, до речі, у скромному будинку останні 30 років.
Черітон активно займається благодійністю і продовжує викладати у Стенфорді. В березні 2021-го року йому виповниться 70 років, але він почувається досить бадьоро, і не полишає своє захоплення – вкладати гроші у стартапи. Але найкращою його інвестицією залишиться той перший чек, який він вручив у 1998-му році Сергію Бріну і Ларрі Пейджу, тоді ще студентам Стенфордського університету.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.