Видатні люди минулого як тільки не прагнули позбавитись лінощів. Віктор Гюго, приміром, підстригав себе так нездало, щоб зникала бодай найменша спокуса вийти на вулицю (бо ці письменницькі прогулянки могли закінчитись далеко за північ); Наполеон суворо регламентував свій день і спав по чотири години, а композитор Бетховен намагався стимулювати продуктивну діяльність, обливаючись крижаною водою. В одній із попередніх статей Jobs.ua писали про те, на що здатен наш мозок. А зараз спробуємо з’ясувати, як змусити мозок не лінуватися.
Мозок сучасної людини не встигає за тими швидкими змінами, які відбулися в людському суспільстві за останні кілька сотень років. Адже змінилося буквально все… але не для нашого мозку. Вірніше, не для його лімбічної системи, яка відповідає за найдавніше і найістотніше для нашого виживання – наші інстинкти.
На противагу лімбічній системі, за усвідомлену діяльність відповідає неокортекс. А оскільки усвідомлена діяльність – вважайте, наші щоденні робочі обов’язки – потребує чималих енергозатрат, мозок надає перевагу… лінощам. Чому? Бо йому так добре – не потрібно витрачати багато енергії, а наш мозок любить, коли все відбувається в енергоекономному режимі. Скільки цивілізацій та історичних епох змінилися за останні тисячоліття, але наш мозок так само найперше піклується про наше виживання і базові потреби, хоча ми давно живемо не в джунглях і навіть не в глинобитних хатинках. Тому в битві «лімбічна система проти неокортексу» перемагають інстинкти, і от ми вкотре ідемо до холодильника, відкладаючи похід в зал на «вічне завтра».
То як змусити мозок не лінуватися, що оте «вічне завтра» нарешті настало?
Суть в тому, щоб взяти лімбічну систему під контроль (бодай трохи, гаразд), і висунути на перший план усвідомлену діяльність, тобто всіма силами розвивати неокортекс. Легко сказати – важко зробити, чи не так? Але у цій «важкості» – свій смак перемоги, бо те, що дається легко, не так цінується, як те, що здобули наполегливою працею. Отже, основні шляхи, як подолати свої вічні лінощі:
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.