UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Шукачу
  4. Знай свої права
  5. Як знайти роботу людині з інвалідністю?

Як знайти роботу людині з інвалідністю?

8.02.2023 821Автор: Лоліта Платошкіна
Як знайти роботу людині з інвалідністю?

Як знайти роботу людині з інвалідністю?

8.02.2023     821Автор: 

За офіційною статистикою в Україні станом на 01.01.2020 рік кількість осіб з інвалідністю склали 2,7 мільйона. Відповідно Загальній декларації прав “Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі та сприятливі умови праці та на захист від безробіття” в тому числі й люди з інвалідністю. Вони потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб так само реалізувати себе в суспільстві незалежно від своїх індивідуальних особливостей. 

В європейських країнах люди з інвалідністю почувають себе більш вільно і захищено. Їх ви можете побачити помічниками в магазинах чи кав’ярнях, що дозволяє їм соціалізуватися і вести самостійне життя. А от в Україні ситуація з цим складніша, адже держава майже не заохочує роботодавців брати в робочий штат людей з інвалідністю. Підібрали корисні поради, які можуть знадобитися всім людям з інвалідністю для працевлаштування. 

Документи для обліку людей з інвалідністю до центру зайнятості

Часто перед людини з інвалідністю постають питання, чи можуть вони працювати, де їх потенціал може бути застосований, хто має брати участь у процесі працевлаштування людей з інвалідністю, куди слід звертатися. Окрему допомогу при працевлаштуванні здійснює служба зайнятості відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні». Вони сприяють трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з інвалідністю з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами. Щоб стати на облік до центру зайнятості людини з інвалідністю необхідно надати наступні документи:

  • паспорт,
  • трудову книжку,
  • документ про освіту,
  • посвідчення людини з інвалідністю (пенсійне посвідчення, видане органами Пенсійного фонду України,
  • довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації, що видається при отриманні групи інвалідності. Але слід звернути увагу, якщо там зроблено запис, що людина з інвалідністю непрацездатна, то центр зайнятості не може взяти її на облік.

Сприяння працевлаштуванню людей з інвалідністю відбувається з урахуванням висновків МСЕК (для повнолітніх людей з інвалідністю) та лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів (для неповнолітніх). Відповідно висновкам працівника з інвалідністю можна взяти як на основне місце роботи, так і за сумісництвом. Він може трудитися на умовах повного чи неповного робочого часу, а також має право на працевлаштування без випробувального терміну, якщо на роботу направила МСЕК відповідно ст. 26 КЗпП.

Захищеність людей з інвалідністю на робочому місці

Відповідно статті 19 Закону України № 875 діє норматив працевлаштування інвалідів, за яким для працівників з інвалідністю потрібно надати одне робоче місце, якщо в компанії працює від 8 до 25 осіб. За кожне робоче місце призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте людиною з інвалідністю сплачують Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції. Тому цілком зрозуміло, що компанії намагаються виділити робочі Працевлаштуючись особи з інвалідністю також надають документи, які підтверджують інвалідність:

довідка МСЕК;

виписка з акта огляду МСЕК (роботодавцеві залишають їх копії).У цих документах вказується причина інвалідності, група і строк інвалідності та висновки комісії про умови та характер праці особи з інвалідністю;

індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю (обов’язкова для виконання всіма роботодавцями).

Компанія, що надає робоче місце людині з інвалідністю, бере на себе обов’язки підготувати та влаштувати робоче місце під спеціаліста відповідно його особливостям та потребам.

людина з інвалідністю

Пільги людей з інвалідністю на робочому місці

Сучасні українські компанії намагаються не тільки надати можливість реалізувати себе пільговим категоріям людей, а й роблять все можливе, щоб працювати їм було зручно та пропонують окремі пільги на робочому місці:

відсутність випробувального терміну,

абсолютний імунітет при скорочені штату,

можливість обрати роботу на неповний робочий день,

відпустка для них складає 26 (для ІІІ групи) та 30 (для І і ІІ груп) календарних днів.

можливість відмовитись від понад нормованої роботи.

Поради для пошуку роботи людям з інвалідністю

Дуже часто людям з інвалідністю досить складно займатися пошуком працевлаштування. Незрозуміло з чого розпочати пошуки, та як взагалі скласти резюме чи проходити співбесіду. Дотримуйтесь наступних порад, щоб значно полегшити пошуки роботи.

Резюме

Якщо ви вже мали досвід роботи раніше, напевно, вже маєте резюме і маєте можливість просто доповнити його важливою інформацією про останній досвід роботи. Найчастіше люди з інвалідністю шукають віддалену роботу, тому якщо вам незручно вказувати причини цього, можете не зазначати, а розказати вже на співбесіді. Ви значно підвищите власну професійну цінність, якщо разом з резюме подасте портфоліо з власними напрацьованими роботами.

Тестові завдання

Якщо ви переймаєтесь натрапити на нечесних рекрутерів, то можете цілком відмовитись від виконання тестового завдання. Але на співбесіді в такому разі обов’язково сповістити про інвалідність, що і стане причиною відмови.

Співбесіда

Робота дистанційної форми часто має під собою і віддалену співбесіду. Це йде на руку, адже в домашніх умовах почуваєшся значно спокійніше й зручніше. Тому запропонуйте роботодавцю співбесіду дистанційно та відпрацюйте самопрезентацію.

Договір про співпрацю

Обов’язково зафіксуйте з роботодавцем всі умови співпраці, уклавши договір. Перевірте, щоб в ньому були зафіксовані функціональні обовʼязки, тривалість робочого дня, оплата тощо. Це допоможе в разі чого відстояти ваші права.

І не забувайте перед співбесідою зібрати всю необхідну інформацію про роботодавця, залучивши інтернет-ресурси, щоб бути повністю підготовленими та поінформованими.

Читайте також

  • Тривожні сигнали: 5 рис, які мають насторожити рекрутера17 грудень, 2024

    Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.

  • Токсичні колеги: 7 життєвих уроків, які працюють на вас11 грудень, 2024

    Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.

  • Робота над помилками (у спілкуванні) 8 грудень, 2024

    Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.

  • Покоління зумерів: розвінчуємо міфи про їхній підхід до роботи і життя 4 грудень, 2024

    Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.

  • Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам28 листопад, 2024

    Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.


Часто шукають

↑ Вгору