UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Зарплата / матеріальна відповідальність

Зарплата / матеріальна відповідальність #554

Питання від Анна (28 липень 2009):
Доброго дня! Моя сестра (мати-одиначка, дитині 4 роки) 1,5 року працює оператором АЗС (на касі не працює, лише приймає та викладає товар в міні-маркеті при АЗС). Є заключений колективний договір про матеріальну відповідальність (на 10-х операторів, в т.ч. і з сестрою). За весь період роботи добросовісно працювала і жодних зауважень щодо виконання своїх обов"яків не мала. На АЗС мають місце випадки розкрадання товару покупцями. Декілька днів назад була проведена інвентаризація всього майна та товару і виявлена недостача по товару на сумму 2500,00грн. Керівництво розподілило цю суму на 10-х операторів (по 250,00грн), з якими заключений договір матеріальної відповідальності та вимагає сплатити готівкою в кассу АЗС (провести як продаж цього товару). Сестра відмовилась платити готівку в касу і почала вимагати від керівництва АЗС акт, що містить докази та підтверджує її вину в пошкодженні, псуванні, крадіжці товару. Керівництво акт не предоставляє, з заробітної плати суму також не знімає а все ж вимагає внести готівку в касу (тому виникають підозри, що можливо не весь товар проходить легально), вже почались цькування та погрози звільнення. А для сестри це єдине джерело доходів для існування себе та своєї маленької доньки, тому втрата коштів (оскільки зарплата не велика 900-1200,00грн) та роботи є катастрофічною проблемою на даний час для її сім"ї. Підкажіть будь ласка вихід з цієї ситуації. Чи є правомірними дії керівництва зі своєї сторони і дії сестри зі своєї? Дякую.

Ответ юриста () :

Дії керівництва неправомірні. При покладенні матеріальної відповідальності права і законніінтереси працівників гарантуються шляхом встановленнявідповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах іпорядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкодазаподіяна підприємству, установі, організації виннимипротиправними діями (бездіяльністю) працівника. Цявідповідальність, як правило, обмежується певною частиноюзаробітку працівника і не повинна перевищувати повного розмірузаподіяної шкоди, за винятком випадків, передбаченихзаконодавством.При спільному виконанні працівниками окремих видів робіт,зв'язаних із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском),перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їмцінностей, коли неможливо розмежувати матеріальну відповідальністькожного працівника і укласти з ним договір про повну матеріальнувідповідальність, може запроваджуватися колективна (бригадна)матеріальна відповідальність.Перелік робіт, при виконанні яких може запроваджуватисяколективна (бригадна) матеріальна відповідальність, умови їїзастосування, а також типовий договір про колективну (бригадну)матеріальну відповідальність розробляються за участюпрофспілкових об'єднань України та затверджуються Міністерствомпраці України.На підприємствах громадського харчування (на виробництві тав буфетах) і в комісійній торгівлі розмір шкоди, заподіяноїрозкраданням або недостачею продукції і товарів, визначається зацінами, встановленими для продажу (реалізації) цієї продукції ітоварів.Розмір підлягаючої покриттю шкоди, заподіяної з вини кількохпрацівників, визначається для кожного з них з урахуванням ступенявини, виду і межі матеріальної відповідальності.Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, абовищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено непізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди ізвернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення проце працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або йогорозміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку,передбаченому законодавством. У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом поданнявласником або уповноваженим ним органом позову до районного,районного у місті, міського чи міськрайонного суду.

Зарплата / матеріальна відповідальність, інші питання

    Світлана ( 7 січень 2025)

    Добрий день. Я практичний психолог закладу освіти. Заступник директора з НВР довела мене до відома про необхідність проведення додаткових корекійно-розвиткових послуг для осіб з ООП, які охоплені інклюзивним навчанням, в межах мого основного робочого часу і без оплати. Чи є законні підстави для цього у адміністрації? Дякую))

     Переглянути відповідь

    Олена ( 9 серпень 2024)

    Добрий день! Чи рахується робота у вихідні ( по графіку) чи святкові (в Україні) дні понаднормовою( якої по ст.65 КЗпП) має бути не більше 120 годин на рік? Чи понаднормова робота і вихід у вихідний це дві різні системи обліку? Бо зіштовхнулася з ситуацією,коли кадровий відділ не дозволяє вивести працівника у вихідний день ,аргументуючи перевищенням в 120 понаднормових годин за рік. Дякую

     Переглянути відповідь

    Вікторія ( 2 липень 2024)

    То я не зрозуміла. То без коефіцієнта, чи з? Можна виплачувати матеріальну допомогу тренерам ДЮСШ

     Переглянути відповідь

    Вікторія ( 2 липень 2024)

    В якому розмірі можна виплачувати матеріальну допомогу тренерам ДЮСШ? З коефіцієнтом, чи без?

     Переглянути відповідь

    Вікторія (28 червень 2024)

    У школі працює зовнішній сумісник вчитель і має навантаження 9 годин. Чи в період канікул правомірно не виплачувати йому з/п-ту?

     Переглянути відповідь

    Оксана ( 1 червень 2024)

    Добрий день! Працюю в штаті ліцею, вчителем-дефектологoм, з навантаженням 18 годин( корекційно-розвиткові заняття з дітьми з ООП, які навчаються в інклюзивних класах). Чи має мені бути доплата 20% за роботу з дітьми з ООП. за постановою КАБІНЕТА МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 28 грудня 2021 р. № 1391 "Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти". З повагою, Оксана КОВАЛЕНКО

     Переглянути відповідь

    Тетяна (25 травень 2024)

    Добрий день. Допоможіть з таким питанням. Соціальний педагог працює в загальноосвітньому навчальному закладі на 0,75 ст. Протягом двох місяців здійснювала заміну тимчасово відсутнього працівника - практичного психолога (декретна відпустка). Чи має право соціальний педагог на встановлення доплати в розмірі до 50% за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника?.

     Переглянути відповідь

    Наталія (15 травень 2024)

    Пройшла у 2024 році атестацію, як педагог- організатор(.10.04). Маю стаж 50 років, повну вищу освіту, нагрудний знак Відмінник освіти України, вищу кваліфікаційну категорію, педзвання старший учитель, а за педагога-організатора проатестована як спеціаліст 2 категорії Чи правильно це?

     Переглянути відповідь

    Крістіна ( 9 лютий 2024)

    Доброго дня, чому в січні зрізали зарплату асистену вчителя, в той час як вчителям її підвищили? дякую

     Переглянути відповідь

    Світлана (24 січень 2024)

    Добрий день. В колективному договорі підприємства прописано, що " Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством. Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифі ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Конкретні розміри посадових окладів фахівців, керівників встановлюються в кожному випадку індивідуально у відповідності з посадою, кваліфікацією, складністю та умовами виконуваної роботи." В ст. 6 Закон України "Про оплату праці" зазначено "Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). В колективному договорі згадка про міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів) відсутня. Посадові оклади спеціалістів, фахівців на рівні окладу прибиральниці. Чи є це порушенням? Чи є відповідальність? Як встановлюються на підприємстві міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів)?

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору