UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Зарплата / матеріальна відповідальність

Зарплата / матеріальна відповідальність #912

Питання від Екатерина (22 серпень 2009):
Добрый день! У меня вопрос к Кирильчуку Олегу Игоревичу, если это возможно! Олег Игоревич, вы отвечали на вопрос №887 от Марины 20.08.09г! Вы сказали, что неофициальную зарплату,т.е. в конверте, доказать невозможно, но можно наказать работодателя, обратившись коллективно в правоохранительные органы!!! Меня интересует следующее: у меня та же ситуация - задолжали больше 10 000 грн и не хотят отдавать! Коллективно у меня не получится обратиться, коллеги побоятся! :( Есть ли у меня одной, хоть какие-то шансы, что-то сделать!????? И второй вопрос: официальная зарплата у меня была минимальная! в декабре 2008 г. нас попросили написать заявление об уходе в отпуск за свой счет на три месяца! Руководство объяснило это сложившейся экономической ситуацией! Т.е. я так понимаю никаких отчислений в пенсионный фонд не было! При увольнении я узнала от бухгалтера, что нам сделали еще такой же отпуск на три месяца, только в тот раз без предупреждения и заявлений!Т.е. в пенсионный фонд они опять дали отчеты о том, что мы в отпуске! Насколько я понимаю, это не законно - без моего ведома отправлять меня в отпуск, да и без заявления от меня! Как можно это проверить? Доказать? и наказать их за это??? фактически 8 месяцев у меня без отчислений!!!!!

Ответ юриста () :

Только создать небольшой дискомфорт работодателю при проверке ваших заявлений правохранителями. Трехмесячный отпуск без зарплаты(первый) хоть и незаконен, но я так понял что вы собственноручно написали заявление, потому ничего сделать нельзя.Трехмесячный отпуск без зарплаты(второй) уже тянет на криминал. Можно написать заявление в ПФ с просьбой дать распечатку отчислений с вашей зарплаты и с этими бумагами уже идти в прокуратуру. Будут неприятности, но наказания работодателю не будет - нужна общая сумма в 302500 грн. недоплаты взносов. Стаття 212-1. Ухилення від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 1. Умисне ухилення від сплати страхових внесків назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вчиненеслужбовою особою підприємства, установи, організації, незалежновід форми власності, або особою, що займається підприємницькоюдіяльністю без створення юридичної особи, чи будь-якою іншоюособою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели дофактичного ненадходження до Пенсійного фонду України коштів узначних розмірах, - карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуванихмінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певніпосади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб,або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до Пенсійногофонду України коштів у великих розмірах, - караються штрафом від п'ятисот до двох тисячнеоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправнимироботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк доп'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чизайматися певною діяльністю на строк до трьох років. Під значним розміром коштів слід розумітисуми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під великимрозміром коштів слід розуміти суми страхових внесків назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в тритисячі і більше разів перевищують установлений закономнеоподатковуваний мінімум доходів громадян, під особливо великимрозміром коштів слід розуміти суми страхових внесків назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в п'ятьтисяч і більше разів перевищують установлений закономнеоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Зарплата / матеріальна відповідальність, інші питання

    Крістіна ( 9 лютий 2024)

    Доброго дня, чому в січні зрізали зарплату асистену вчителя, в той час як вчителям її підвищили? дякую

     Переглянути відповідь

    Світлана (24 січень 2024)

    Добрий день. В колективному договорі підприємства прописано, що " Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством. Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифі ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Конкретні розміри посадових окладів фахівців, керівників встановлюються в кожному випадку індивідуально у відповідності з посадою, кваліфікацією, складністю та умовами виконуваної роботи." В ст. 6 Закон України "Про оплату праці" зазначено "Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). В колективному договорі згадка про міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів) відсутня. Посадові оклади спеціалістів, фахівців на рівні окладу прибиральниці. Чи є це порушенням? Чи є відповідальність? Як встановлюються на підприємстві міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів)?

     Переглянути відповідь

    Тетяна ( 5 січень 2024)

    Доброго дня! можна консультацію з такого питання,я маю 0,5 ставки заступника директора з виховної роботи і 18 годин історії в ліцеї, чи можу я читати з січня 11 годин історї у філії ліцею по факту,мені аргументують у відділі освіти ,що я як заступник можу в рік прочитати по факту тільки 240 годин, у мене з 1 вересня по 29 грудня 2023 року вже є 198 годин, враховується навчальний рік чи фінансовий? дякую за відповідь

     Переглянути відповідь

    Наталія (31 грудень 2023)

    Добрий день. Працюю в школі 31 рік. Весь термін була членом профспілки. 22.11 2023 року вийшла через задовільну роботу профспілки. В кінці цього навчального року для колективу були виділені кошти ( винагорода). Всім членам колективу були нараховані певні суми, а мені менша вдвічі а то і втричі в порівнянні з іншими. Мій вихід з профспілки голова сприйняла дуже негативно. Була нагороджена двома грамотами за досягнення. Ніяких дисциплінарних стягнень не маю. Чи правомірна діяльність голови профкому? Чи маю право оскаржити це нарахування і яким чином? Дякую

     Переглянути відповідь

    Тетяна ( 6 грудень 2023)

    З 18 років (зараз 46) працюю в освіті і була членом профспілки. Минулого тижня вийшла з організації. В нашій отг профспілка відстояла надбавку за престижність у розмірі 20% замість 5%. Після мого виходу з профспілки хочуть внести в колективні договори правку, щоб надбавку в 20% отримували тільки члени профспілки, інші- 5%. Будь ласка, проконсультуйте в правочинності даних рішень. Дякую

     Переглянути відповідь

    Ирина (17 листопад 2023)

    Добрый день. Я сотрудник госструктуры. Ушла в декрет в августе месяце этого года. Имею ли я право получить материальную помощь на оздоровление? Наш бухгалтер отказал мне в этом,

     Переглянути відповідь

    Оксана Черняк (28 жовтень 2023)

    Добрий день. Маю дві освіти: повну вищу освіту за спеціальністю "Трудове навчання" і базову вищу освіту (бакалавра) вчителя хімії. Більше 20 років працюю за даними спеціальностями, категорія вища. Цього року за сумісництвом працюю в іншому закладі вчителем хімії. Як мені має нараховуватися заробітна плата в даному закладі (як бакалавра чи спеціаліста?).

     Переглянути відповідь

    Тетяна (12 жовтень 2023)

    Добрий день. Допоможіть розібратися. Основна посада працівника - практичний психолог з 13-м тарифним розрядом 0,5 ставки, додатково читає години психології-2 год. за 13 т.р. і 7 год. трудове навчання -11 т.р. Даному педпрацівнику дано класне керівництво старших класів з кількістю учнів до 12 чоловік. На яку посаду нараховується класне керівництво? На основну у відсотках від практичного психолога (0,5 ставки) чи у відсотках від тарифної ставки (посадового окладу) вчителя? Буду вдячна за пояснення.

     Переглянути відповідь

    Маргарита ( 3 вересень 2023)

    Вийшов новий закон про атестацію вчителів, який вступив в дію з 01.09.23 де в пункті 14 вказано, що за педагогічним праціком зберігається педагогічне звання незалежно від переходу на нову педагогічну посаду: я була на посаді вчитель музики, атестувана на другу категорію, зараз займаю посаду вчитель біології в тій же школі, чи повинна я отримувати оплату з біології за новим положенням про атестацію за другою категорією ?

     Переглянути відповідь

    Оксана (10 серпень 2023)

    Добрий день! Я- класний керівник 2 класу. У класі 12 учнів, двоє з них- на сімейному навчанні. Мені не оплачують за цих двох учнів( тобто не повністю оплата за класне керівництво та зошити). Чи правомірно?

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору