Про професійний розвиток людини говорять у тих випадках, коли рівень її знань або недостатній або вимагає оновлення відповідно новим професійним стандартам. Саморозвиток - це процес усвідомленого цілеспрямованого розвитку себе, який включає самостійне вдосконалення своїх знань, умінь, особистісних та функціональних якостей, компетенції загалом, що забезпечують ефективність професійної діяльності.
Ефективність саморозвитку спеціаліста залежить і від зовнішніх факторів:
Для того, щоб спеціаліст задумався над саморозвитком необхідні:
внутрішня мотивація професійної діяльності та здатність до саморозвитку. Внутрішня мотивація напряму пов’язана з потребами виконувати свої обов’язки якомога краще, піднятися по кар’єрних сходинках, отримати підвищення заробітної плати тощо. В такому випадку нестача знань чи умінь на роботі стають наскрізною проблемою, яка не дає рухатись далі.
Ми опитали відвідувачів сайту Jobs.ua щодо їх найефективніших способів поповнення нестачі знань на роботі, коли вони відчувають в цьому пряму потребу і хочемо поділитися результатами з вами.
Читаю літературу, статті або дивлюсь відео у вільному доступі
І це непоганий початок для спеціаліста, щоб спробувати отримати нові знання з конкретної теми. 65% респондентів звертаються саме до цього способу, щоб швидко і просто отримати інформацію і прийняти рішення щодо подальшого поглиблення в цю тему. Вивчаючи теорію, не забувайте, що практика важить не менше. Тому тільки література, статті й відео - недостатньо, щоб отримати практичні уміння.
Проходжу платні навчальні курси для підвищення кваліфікації
18% респондентів відмічають наскільки важлива практична складова отримання знань, тому одразу звертаються до платних навчальних курсів для підвищення кваліфікації. На сьогодні не тільки школи, а й блогери експерти у своїй сфері діяльності готові навчити та передати безцінні професійні знання всім охочим. До речі, ви можете скористатися можливістю навчатися дистанційно й економити свій час, гроші та енергію.
Дивлюсь тематичні платні лекції, відвідую конференції
9% респондентів готові вкладатися і витрачати на свій саморозвиток та навчання трішки більше, вчитися у найкращих, переймати досвід та підглядати ідеї, які можна корисно застосовувати й у своїй роботі. Для цього цілком підходять конференції та платні лекції.
Навчаюсь у незалежного ментора
На жаль, жодний респондент не вибрав відповідь послуг незалежного ментора. Частково це пов’язано з фінансовим аспектом, адже менторство за ціною значно відрізняються від платних курсів в декілька раз. До того, незалежні ментори не несуть відповідальність за засвоєння знань своїх менті. Тому до цього більшість ставиться доволі скептично.
Навчає наставник або більш досвідчений спеціаліст на роботі
6% відмітили, що в компанії нестачу знань поповнює більш досвідчений спеціаліст. Іноді керівник його прив’язує в якості наставника і тоді розробляється цілий план саморозвитку. Але ви цілком можете попросити допомоги більш досвідчених спеціалістів в певній темі самостійно.
Використовуйте ці способи поповнити нестачу знань на роботі та розвивайте свої професійні уміння.
Розглянемо разом з Jobs.ua ще кілька цікавих професій гіпотетичного майбутнього, які зустрічаються на сторінках блискучого sci-fi роману «Сліпобачення» від визнаного майстра жанру канадського письменника Пітера Воттса.
В цій статті пропонуємо разом з Jobs.ua зануритися в міні дослідження футуристичних професій майбутнього, ще не створених, але в перспективі — цілком осяжних.
Поговоримо разом з Jobs.ua на таку делікатну тему, чи варто соромитися «простих» професій, як-от професія касира.
У цьому матеріалі вашій увазі пропонується цікава й подекуди драматична історія злету й занепаду нідерландських техно піонерів, які змінили ландшафт сучасної цивілізації.
Розбираємося, які перспективи пропонує професія психолога в Україні у 2025 році.