UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Прийом на роботу

Прийом на роботу #111383

Питання від Oleksandr ( 3 січень 2023):
Добрий день! Хочу влаштуватись на роботу, але щоб влаштуватись обов'язково вимагають відвідати військомат. В мене не має військового квитка, є лише приписне. Службу я не проходив, через відстрочку. Причина була в тому що я був як єдиний працездатний член сім'ї де батьки пенсіонери. Документального підтвердження в мене не має цього. Хочу дізнатись наслідки відвідин військомату і що мені загрожує.

Ответ юриста (16 січень 2023) :

Доброго дня! 30 грудня 2022 року Кабмін затвердив новий порядок військового обліку. Постановою № 1487 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” посадовці затвердили низку змін у процедурі військового обліку. Постанова передбачає, що у 2023 році приймати на роботу або навчання військовозобов’язаного зможуть лише після надання військового квитка (його також можна буде показувати на вимогу в електронному варіанті за допомогою застосунку “Дія”) або після поставлення на військовий облік. Крім того, всі центри зайнятості тепер подаватимуть інформацію про безробітних військовозобов’язаних. Документ також покладає на керівників підприємств обов’язок сповіщати працівників про призов. Ставши на облік у військоматі це не означає, що вам одразу вручать повістку. Детальний перелік тих, кого звільнили від мобілізації зазначений у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Зокрема, звільненими від мобілізації є такі категорії військовозобов’язаних громадян: - особи з інвалідністю або особи, які відповідно до висновку військово-лікарської комісії визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців (з подальшим проходженням військово-лікарської комісії); - жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; - жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; - жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; - жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи; - які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи. З повним переліком військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, можна ознайомитися у статті 23 зазначеного вище Закону.

Прийом на роботу, інші питання

    олена (23 серпень 2024)

    Доброго дня. Працівник має диплом неповної вищої освіти, молодший спеціаліст . технік-технолог. Навчається на заочному відділенні гідрометеорологічного коледжу за професією технік-метеоролог. Чи має вона право працювати на посаді техніка-метеоролога під час здобуття даної освіти та де можна ознайомитись з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників випуск 75 Гідрологія та Метеорологія. Дякую.

     Переглянути відповідь

    Алина крачковская (31 липень 2024)

    Добрий день. Чи має право студент 3-го курсу педагогічного коледжу працювати логопедом (за фахом) у дитячому реабілітаційному центрі? Дякую

     Переглянути відповідь

    Игорь (26 липень 2024)

    В центре занятости требуют цивільно-правовий договір за 2012 год. У меня его нет. Организация в 2021 году объявила себя банкротом. На звонки не отвечает. Получить я договор не могу. В центре занятости говорят, что без него меня не зарегистрирую. Имеют ли они на это право. Что мне делать без этого договора? Получается я теперь никогда не смогу стать в центре занятости?

     Переглянути відповідь

    Валентина (13 липень 2024)

    Вітаю! Місяць назад влаштувалася прибиральницею в АТБ. Керуюча при прийомі на роботу віддала мені назад мою трудову (вже після перевірки з відділу кадрів) зі словами, що вона зберігається в мене. Вдома я подивилася - запису про АТБ там немає. Певно, що моя трудова могла не сподобатися керуючій або відділу кадрів, бо я багато працювала без оформлення, тому є по кілька років перерви в записах, плюс були періоди, коли часто міняла роботу. Я кілька місяців шукала роботу, тому мене влаштовує без запису в трудовій. Але хочу дізнатися, які в мене права, чи йде стаж, чи матиму лікарняні й відпустки? Де можна перевірити, за яким договором я працюю?

     Переглянути відповідь

    ВІКТОРІЯ ( 4 липень 2024)

    Чи можна займати в одній школі дві посади.Щиро дякую за відповідь, я написала заяву прошу прийняти мене на ставку педагог-організатора, та залишити за мною 0,5 ставки бібліотекаря гімназії. Але відповідь від керівництва була що не можу займати дві посади і тоді вони надають 0.5 ст.

     Переглянути відповідь

    Вікторія (27 червень 2024)

    Доброго дня, можна займати дві посади в школі, прийнята на 0,5 ст. бібліотекарем, освіта вища, стаж 20 років, і дати ставку педагог-організатора. Сказали що не дозволено займати дві посади, лише можна на 0,5 ст. Гарно дякую

     Переглянути відповідь

    Олександр (15 травень 2024)

    Доброго дня Працював в лісовому господарстві Мій вік 57років Загальний стаж 34 з них 13 років пільгового стажу ,сказали можу оформлятися на пенсію ,звільнився подав документи на призначення пенсії ,і прийшла відмова ,чому так ? Залишився без роботи і без пенсії

     Переглянути відповідь

    Світлана (11 травень 2024)

    Добрий день. Який КВЕД потрібно додати фоп, якщо я виготовляю та продаю керамічні вироби - посуд (тарілки, чашки, горщики) та проводжу майстер класи по іх виготовленню. Дякую

     Переглянути відповідь

    Світлана (24 квітень 2024)

    Доброго дня. Плануємо прийняти на роботу працівницю яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років. Чи можемо оформити на неповний робочий день, щоб вона не втратила допомоги, які додаткові документи потрібно, і як правильно прописати це в трудовому договорі.

     Переглянути відповідь

    Олексій (15 квітень 2024)

    Доброго дня, підкажіть будь-ласка, чи можна призначити за суміщенням керівника (директор, бюджетна сфера) на посаду наукового співробітника у цій же установі на 0,25 ставки або більше? На скільки розумію обмеження наразі немає, ні з антикорупційних заборон (наукова діяльність), ні з інших нормативних документів. І якщо можливо не зовсім зрозуміло, хто повинен підписати наказ на таке призначення (сам на себе або хтось за його відсутності, або за погодженням з вищим керівництвом) і як він буде підпорядковуватись своєму підлеглому на час виконання роботи. Хто повинен його проінструктувати. На скільки розумію має такі ж права як і всі працівники, але все ж є свої особливості.

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору