- Робота в Україні
- →
- Онлайн консультація юриста
- →
- Прийом на роботу
Прийом на роботу #111480
Питання від Ден (15 травень 2023):
Добридень. Чи має право філолог без педагогічної освіти та спеціалізації викладати у школі українську мову та літературу?
Спеціальність: «філологія».
Спеціалізація: 035.034 «словʼянські мови та літератури (переклад включно)».
Соціально-гуманітарний факультет (колиш. інженерно-педагогічний, гуманітарний).
Чи, може, філологи мають право викладати у школі тільки тоді, коли мають відповідну педагогічну спеціалізацію (типу «мова та література»)?
Люди без педагогічної освіти взагалі не мають права викладати у школі? Наскільки знаю, це 58-ма стаття чинного Закону «Про освіту». Допускають рівно на один рік.
Чи, можливо, пройти підвищення кваліфікації, і тоді мене приймуть викладати до школи? Начебто профперепідготовку скасували ще 2016 року. Дякую.
Ответ юриста ( 1 червень 2023) :
Доброго дня! для викладання у навчальних закладах необхіна відповідна педагогічна освіта та кваліфікація.
Щодо допуску на один рік, так, це передбачено п. 5. ст. 58, але для роботи в закладі освіти на постійній основі необхідно пройти атестацію.
Стаття 58. Вимоги до освіти та професійної кваліфікації педагогічного працівника закладу освіти
1. Педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників.
2. На посади педагогічних працівників приймаються особи, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.
3. Особам, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за педагогічною спеціальністю (педагогічну освіту), відповідний заклад освіти присвоює професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Педагогічна освіта передбачає підготовку особи, результатом якої є набуття компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, у тому числі шляхом проходження педагогічної практики, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості, у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, моніторингу педагогічної діяльності та аналізу педагогічного досвіду, проведення освітніх вимірювань, застосування освітніх технологій і методів навчання, ефективних способів взаємодії всіх учасників освітнього процесу.
4. Особам, які здобули у закладі освіти вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю, цей заклад може присвоїти професійну кваліфікацію педагогічного працівника у разі, якщо це передбачено відповідною освітньою програмою.
5. Особи, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік.
Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.
Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійна кваліфікація педагогічного працівника може бути присвоєна закладом вищої чи післядипломної освіти або відповідним кваліфікаційним центром після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).
Прийом на роботу, інші питання
Павло (21 жовтень 2024)
Доброго дня.
В коледжі заступник директора з навчальної роботи, мав навантаження 210 годин.
Наразі потрібно звільнити з посади заступника директора, та оформити на постійне місце робити з навантаженням 210 годин.
Чи є законні підстави які дозволяють оформити на постійне місце роботи викладача з навантаженням 0,29 ?
Якщо ні, то які статті закону це забороняють.
Тому що, бухгалтерія говорить що на основну роботу з таким навантаженням не можна приймати
Переглянути відповідь
Ніка (22 вересень 2024)
Чи правомірне прийняття на роботу студента 4 курсу педагогічного коледжу на посаду вчителя початкових класів, за умови "кадрового голоду"?
Переглянути відповідь
Вікторія (22 вересень 2024)
Чи правомірно в одному садочку підсобного працівника перевести на кухаря? Чи спочатку потрібно звільнити, а потім прийняти?
Переглянути відповідь
Вікторія (22 вересень 2024)
Добрий день. Чи можливе переведення з гімназії вчителя на вихователь ЗДО (садочка), якщо одна міська рада? Якщо у вчителя є вища категорія (14 розряд), то після отримання сертифікату про підвищення кваліфікації, який буде розряд? І в які строки має бути проведена атестація?
Переглянути відповідь
олена (23 серпень 2024)
Доброго дня. Працівник має диплом неповної вищої освіти, молодший спеціаліст . технік-технолог. Навчається на заочному відділенні гідрометеорологічного коледжу за професією технік-метеоролог. Чи має вона право працювати на посаді техніка-метеоролога під час здобуття даної освіти та де можна ознайомитись з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників випуск 75 Гідрологія та Метеорологія. Дякую.
Переглянути відповідь
Алина крачковская (31 липень 2024)
Добрий день. Чи має право студент 3-го курсу педагогічного коледжу працювати логопедом (за фахом) у дитячому реабілітаційному центрі? Дякую
Переглянути відповідь
Игорь (26 липень 2024)
В центре занятости требуют цивільно-правовий договір за 2012 год. У меня его нет. Организация в 2021 году объявила себя банкротом. На звонки не отвечает. Получить я договор не могу. В центре занятости говорят, что без него меня не зарегистрирую. Имеют ли они на это право. Что мне делать без этого договора? Получается я теперь никогда не смогу стать в центре занятости?
Переглянути відповідь
Валентина (13 липень 2024)
Вітаю! Місяць назад влаштувалася прибиральницею в АТБ. Керуюча при прийомі на роботу віддала мені назад мою трудову (вже після перевірки з відділу кадрів) зі словами, що вона зберігається в мене. Вдома я подивилася - запису про АТБ там немає. Певно, що моя трудова могла не сподобатися керуючій або відділу кадрів, бо я багато працювала без оформлення, тому є по кілька років перерви в записах, плюс були періоди, коли часто міняла роботу. Я кілька місяців шукала роботу, тому мене влаштовує без запису в трудовій. Але хочу дізнатися, які в мене права, чи йде стаж, чи матиму лікарняні й відпустки? Де можна перевірити, за яким договором я працюю?
Переглянути відповідь
ВІКТОРІЯ ( 4 липень 2024)
Чи можна займати в одній школі дві посади.Щиро дякую за відповідь, я написала заяву прошу прийняти мене на ставку педагог-організатора, та залишити за мною 0,5 ставки бібліотекаря гімназії. Але відповідь від керівництва була що не можу займати дві посади і тоді вони надають 0.5 ст.
Переглянути відповідь
Вікторія (27 червень 2024)
Доброго дня, можна займати дві посади в школі, прийнята на 0,5 ст. бібліотекарем, освіта вища, стаж 20 років, і дати ставку педагог-організатора. Сказали що не дозволено займати дві посади, лише можна на 0,5 ст.
Гарно дякую
Переглянути відповідь