На жаль, і така ситуація може трапитися. Офіс розташовувався в районі міста, куди влучив снаряд, і тепер його не існує, як і будинку, який снаряд окупантів теж зруйнував. Що робити в такій ситуації, коли первинні документи втрачені? Давайте з’ясуємо.
Спеціалісти податкової служби пояснюють, що в таких ситуаціях, коли первинні документи втрачені, платник податків має п’ять днів, щоб у письмовому вигляді повідомити орган контролю за місцем обліку в порядку, що встановив Податковий кодекс України для подання податкової звітності.
Отже, згідно чинного законодавства, власник бізнесу, офіс якого зруйновано, подає документ, у якому підтверджується настання події, яка призвела до втрати документів. Але що робити у випадку, якщо підприємець все так і зробив, але спеціалісти податкової не змогли провести податкову перевірку, бо певні документи втрачені? В такій ситуації строки проведення податкової перевірки можуть переноситися до дати відновлення втрачених документів, але не більше, ніж на сто двадцять днів (але окрім перевірок, визначених статтею 200 Податкового кодексу України). Детальніше про межі строків – в пункті 44.5 Податкового кодексу. Також на період, поки триває воєнний стан (іншими словами, тимчасово), призупинено перебіг строків, які визначає податкове та інше законодавство – як для платників податків, так і для органів контролю.
Розглянемо ще одну ситуацію.
На підприємстві встановили факт крадіжки чи псування майна. Що робити керівнику підприємства, чи проводити інвентаризацію активів, які перебувають на балансі суб’єкта господарювання? Так, проводити – згідно пункту 7, розділу І Положення про інвентаризацію №879 (назву для зручності подаємо дещо скороченою).
Якщо підприємство перебуває на тимчасово окупованій території, проведення обов’язкової інвентаризації можливе тільки тоді, коли буде здійснено безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів підприємства, без загрози їхній персональній безпеці. Якщо ці умови дотримані, особи, які здійснюють перевірку, згідно пункту 8 Положення про інвентаризацію №879 отримують доступ до активів та фінансових документів підприємства.
Нагадуємо нашим читачам, що портал з працевлаштування та пошуку роботи Jobs.ua продовжує працювати для вас у воєнний час, публікувати статті на актуальні теми та тримати постійний зв’язок між роботодавцями та їхніми потенційними працівниками. Кожен з нас повинен працювати в міру своїх сил, намагатися виконувати покладені на нас робочі обов’язки якісно і відповідально, щоб зробити свій внесок в нашу загальну перемогу, погоджуєтесь? Але якщо вам важко це робити – тобто працювати, бо немає ресурсів чи не дає спокою «провина вцілілого», ознайомтеся з нашою добіркою статей на ці важливі теми, які зараз хвилюють багатьох українців:
Як підтримати корпоративний дух під час війни,
Бійцям «офісного фронту»: як не втрачати продуктивність,
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?